Terier brazylijski – mały wulkan energii 

Mały wulkan energii – to tylko jedno z wielu określeń na żywiołowy charakter teriera brazylijskiego. Rasa, dość mało popularna w Polsce, podbiła serca tysięcy miłośników sportów kynologicznych. Jeżeli szukasz czworonoga do wspólnych aktywności, a jednocześnie oddanego przyjaciela rodziny, kochającego dzieci – trafiłeś idealnie.

 

Terier brazylijski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 33-40 cm
  • Sierść krótka i gładka
  • Długość życia 12-14 lat
  • Waga 6,5-10 kg

Terier brazylijski – wzorzec rasy

Terier brazylijski według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) kwalifikuje się do grupy psów terierów, w sekcji terierów dużych i średnich. Rasa nie podlega próbom pracy.

Jak wygląda terier brazylijski? Psy opisywanej rasy są średniej wielkości. Zarówno samce, jak i samice osiągają do 40 cm wysokości i 10 kg wagi. Sylwetka jest kwadratowa, z silną budową i zaokrągloną linią. Głowa trójkątna, uszy szeroko rozstawione, oklapnięte, oczy bardzo ciemne. Tułów umiarkowanie umięśniony, ogon może być krótki lub długi, jednak nie powinien sięgać za staw kolanowy.

Sierść brazylijczyka jest krótka, gładka i śliska ale nie miękka. W umaszczeniu dominuje kolor biały z brązowymi, czarnymi lub niebieskimi wstawkami. Według wzorca powyżej oczu, po obu stronach pyska, wewnątrz i na końcach uszu musi znajdować się brązowe znaczenie. Dodatkowo głowa zawsze powinna zawierać czarne lub niebieskie wstawki w okolicy czoła i u podstawy uszu.

Terier brazylijski – charakter

Teriery brazylijskie są bardzo energicznymi i ruchliwymi psiakami. Jest ich zawsze wszędzie pełno. Uwielbiają różnego rodzaju aktywności fizyczne na świeżym powietrzu. Ich głównym zamiłowaniem są wysokie skoki, więc rasa sprawdzi się w różnych psich sportach. Ponadto uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną, wobec której są oddane i przyjacielskie.

Brazylijczyki posiadają instynkt drapieżnego łowcy, z tego względu charakteryzuje je determinacja i odwaga. Wobec obcych mogą przejawiać objawy nieufności. Teriery niekiedy bywają szczekliwe, co z jednej strony może okazać się uciążliwe dla sąsiadów w bloku, z innej zaś pomocne przy zawiadamianiu o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Wobec dzieci teriery są bardzo delikatne i nie przejawiają objawów agresji. Jest to idealny pies dla rodzin z maluszkami. Wobec obcych psów i innych zwierząt zawsze należy zachować ostrożność, chyba że brazylijczyk wychowywał się w domu z danych futrzakiem.

Terier brazylijski – długość życia

Długość życia teriera brazylijskiego waha się między 12 – 14 lat. Jednak jest to cecha osobniczo zmienna, na którą ma wpływ wiele czynników. Głównym elementem długowieczności, jest zdrowotność. Jeżeli chcesz, aby twój sierściuch dożył późnej starości, zwróć uwagę na:

  • Renomę i jakość hodowli, z której bierzesz szczeniaka
  • Prawidłowo zbilansowaną dietę, dobraną do potrzeb twojego przyjaciela oraz dodatkową suplementację
  • Regularne wizyty u weterynarza, odrobaczanie i szczepienie
  • Odpowiednią dawkę ruchu i pielęgnację
  • Badania krwi i moczu osobników starszych lub schorowanych

Terier brazylijski – zdrowie

Teriery brazylijskie charakteryzują się wysoką zdrowotnością i nie są obciążone żadnymi chorobami genetycznymi. Dzięki swojej budowie, nie posiadają problemów z adaptacją do zmiennej pogody, nie są im straszne mrozy, ani upały. Należy jednak pamiętać, aby podczas słonecznych dni, zapewnić psu dostęp do świeżej, chłodnej wody i zacienione miejsce do odpoczynku (bez względu na rasę i jej predyspozycje).

Ze względu na wysoką aktywność, brazylijczyki mają skłonności do zwichnięć i innych problemów ze stawami. Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja, już od szczeniaka. Wybierając preparaty, zwróć uwagę na ich skład. Istotną rolę odgrywają chondroplastyki, czyli substancje chroniącę chrząstkę stawową. Innym ważnym elementem są kwasy omega-3 ograniczające stany zapalne oraz MSM (organiczne związki siarki) wspomagające regenerację chrząstki stawowej. Nie zapominajmy także o kwasie askorbinowym, który neutralizuje wolne rodniki oraz kwasie hialuronowym i kolagenie, głównych budulcach mazi stawowej i chrząstki.

Terier brazylijski – pielęgnacja

Mogłoby się wydawać, że ze względu na krótki włos, terier brazylijski nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Z jednej strony jest to prawda, właściciele gładkowłosych psów nie zaznają problemów z filcowaniem się sierści, czy znajdowaniem w niej różnych skarbów po spacerach. Jednak uciążliwe może się okazać wypadanie ostrych włosów, które ciężko usunąć z kanapy, czy ubrania.

Sierść wypada kiedy jest zniszczona i sucha, dlatego podstawowym elementem jest jej odżywianie i wyczesywanie. Odżywkę na bazie olejów roślinnych (najlepiej w postaci aerozolu) stosujemy 2 – 3 razy w tygodniu. Włos szczotkujemy 1 – 2 razy w tygodniu, a w okresie intensywnego linienia codziennie.

Kąpiele stosujemy zazwyczaj wtedy, kiedy jest taka konieczność, jednak nie rzadziej niż cztery razy w roku. Inną alternatywą do szybkiego odświeżenia naszego czworonoga, mogą być nawilżone chusteczki, którymi przecieramy powierzchnię grzbietu i łapy po każdym spacerze. Należy także pamiętać o podstawowych elementach psiej toalety, czyli myciu zębów, obcinaniu pazurków, czyszczenie uszu.

Terier brazylijski – żywienie

Teriery brazylijskie nie są wybredne w kwestii żywienia. Co im zaserwujesz, to zjedzą. Na rynku występuje masa karm komercyjnych, dedykowanych dla różnych osobników.  Należy jednak pamiętać, że ilość i skład karmy powinny być odpowiednio przystosowane do potrzeb naszego sierściucha pod względem jego wielkości, wieku, aktywności fizycznej i obecności różnych schorzeń.

Jeżeli natomiast wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego czworonoga, zapoznaj się z filozofią BARF, która polega na karmieniu psa w sposób jak najbardziej przybliżony do naturalnej diety ich dzikich przodków. Wówczas twój pies będzie żywił się surowym mięsem, kośćmi, rybami, jajkami, warzywami i owocami. Nie można jednak zapominać o konieczności suplementacji opisywanej diety za pomocą witamin, zwłaszcza z grupy B, oraz minerałów, takich jak żelazo i wapń.

Terier brazylijski – szkolenie i wychowanie

Terier brazylijski należy do grupy psów inteligentnych, szybko się uczących. Jego szkolenie nie sprawi trudności, nawet osobom bez doświadczenia. Jednak jak w przypadku każdego zwierzaka, tresurę rozpoczynamy od pierwszych dni. Młody organizm chłonie wiedzę jak gąbka, a to skutkuje posłuszeństwem w późniejszym wieku. Pamiętajmy o smaczkach, którymi będziemy wynagradzać naszego czworonoga za postępy w nauce. Wspomagacze to podstawa udanej relacji z naszym psem.

Jeżeli jesteś doświadczonym psiarzem i tresura nie sprawia Ci problemów, bez większego wysiłku samodzielnie ułożysz opisywanego teriera. Jeśli jednak nie masz zielonego pojęcia o szkoleniu psów, możesz zgłosić się do wyspecjalizowanych behawiorystów, którzy podczas zajęć praktycznych i teoretycznych, pokażą Ci w jaki sposób obchodzić się z sierściuchem.

Brazylijczyki są psami bardzo żywiołowymi, uwielbiającycmi różnego rodzaju aktywności. Dlatego idealnie sprawdzą się w sportach kynologicznych, wymagających szybkości i precyzji, takich jak flyball, agility, dogtrekking. Ich zamiłowanie do skoków i chęć pracy z człowiekiem sprawią, że szkolenie pójdzie sprawnie i przyjemnie.

Terier brazylijski – szczeniaki i hodowla

Mała popularność terierów brazylijskich w Polsce może sprawić, że będziesz miał problem z szybkim zakupem szczeniaka. Przy wyborze hodowli upewnij się, że należy ona do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Przeczytaj opinie dotyczące wybranej placówki i skontaktuj się z właścicielem. Dopytaj o poprzednie mioty, szczepienia, książeczki zdrowia. Hodowle z prawdziwego zdarzenia samodzielnie wybierają sobie właścicieli dla kolejnych szczeniaków, biorąc pod uwagę charakter maluszka oraz oczekiwania nowych rodziców względem przyszłego czworonoga.

Jeżeli nie jesteś zainteresowany czekaniem kilku miesięcy za szczeniakiem, może zdecydować się na zakup sierściucha za granicą. Ta perspektywa wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z transportem oraz wymogami prawnymi dotyczącymi kwarantanny i dodatkowych szczepień, zanim maluszek przekroczy granice kraju.

Terier brazylijski – cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak Teriera brazylijskiego? Cena wynosi od 5000 złotych w górę w zależności od rangi skojarzenia, płci i wieku. Według niektórych, cena może przyprawić o zawrót głowy, jednak decydując się na rasowego czworonoga, nie powinniśmy szczędzić grosza. Tym bardziej nie należy dać się skusić na atrakcyjne, niskie ceny oferowane przez pseudohodowle, które sprzedają psy bez rodowodu.

Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty na szczeniaka, możesz poszukać organizacji zajmującej się szukaniem rodzin zastępczych dla psów pokrzywdzonych przez los. Można u nich znaleźć psy zarówno rasowe, jak i w różnym typie, młode i starsze, zdrowe lub potrzebujące fachowej opieki. W zamian za dom i miłość, otrzymasz pieska za darmo. Nie należy także zapominać o schroniskach, w których setki przeróżnych psów czekają do adopcji.

Koszt utrzymania dorosłego Teriera wynosi około 200 – 300 złotych, w zależności o sposobu jego utrzymania, żywienia, pielęgnacji, wieku i stanu zdrowia.

Terier brazylijski – historia rasy, ciekawostki

Historia teriera brazylijskiego rozpoczyna się na przełomie XIX i XX wieku. Rasa jest efektem mieszanki terierów europejskich z jack russell terrierem, pinczerem  miniaturowym i chihuahua. Początkowo psy te trzymane były na brazylijskich farmach, jednak wraz z rozwojem gałęzi przemysłowej, ludzie zaczęli migrować do miast. Jak się później okazało, brazylijczyki szybko zaadoptowały się do miejskiego stylu życia.

Przez dłuższy okres czasu, opisywane teriery pełniły rolę psów do towarzystwa. W latach 70. XX wieku zostały uznane przez Brazylijski Związek Kynologiczny. W kolejnym dziesięcioleciu ich popularność zaczęła drastycznie spadać. Wkrótce jednak, dzięki zawziętym miłośnikom opisywanej rasy, zaczęto podejmować działania mające na celu odbudowę wzroca teriera brazylijskiego.

W 1995 roku terier brazylijski został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Obecnie jest to druga, najbardziej popularna rasa w Brazylii. Psy te do Europy dotarły w drugiej połowie XX wieku, jednak ich popularność jest umiarkowana. W Polsce aktualnie funkcjonują trzy hodowle.

  • W zasadzie rasa nie pochodzi z Brazylii. Na przełomie XIX i XX wieku młodzi obywatele tego kraju wyjeżdżali na studia do Europy, a wracając do ojczyzny przywozili ze sobą zagraniczne psy, które następnie krzyżowano z miejscowymi czworonogami.
  • Teriery brazylijskie, pomimo swoich małych rozmiarów, bardzo wysoko skaczą. Jest to ich pasja, która często wykorzystywana jest w psich sportach.

Terier brazylijski – dla kogo?

Terier brazylijski to idealna rasa dla osób, które będą w stanie zapewnić mu odpowiednio dużą dawkę ruchu. Ze względu na swoje rozmiary, pies sprawdzi się zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku, pod warunkiem kilku spacerów dziennie. Zdecydowanie nie jest to sierściuch do leżenia na kanapie. Jeżeli jesteś osobą, które wolny czas spędza jeżdżąc na rowerze, biegając lub spacerując – terier brazylijskim jest psem stworzonym dla Ciebie.

ZALETY:

  • Szybko się uczy
  • Oddany przyjaciel rodziny
  • Kocha dzieci
  • Nadaje się do sportów
  • Łatwa pielęgnacja
  • Nie choruje

WADY:

  • Wymaga dużo ruchu
  • Mało popularna rasa
  • Potrafi być szczekliwy
5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Buldog amerykański – charakterystyka rasy -czy okiełznasz ten wulkan energii?
Terier czeski – mały przyjaciel z Czech
English toy terrier – mały, zwinny, dzielny
Shiba inu – mały pies z wielkim sercem
Niemiecki terier myśliwski – Deutscher Jagdterrier
Terier walijski – łowca gryzoni czy przyjaciel rodziny?
Terier irlandzki – czerwony diabeł czy przebojowy pies rodzinny?
Terier tybetański – rzadka rasa, którą warto poznać!
Terier szkocki – dystyngowany indywidualista
Foksterier – czy to terier dla Ciebie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *